NHFF:s höstauktion 2018, restlista. Stänger 30/11 kl 20.00
RESULTATLISTA

Auktion 2018-11-10

Objekt nr Beskrivning Klubbat pris
2 "TYSKLAND. 10 st ""Sorgemärken""" 128
3 Lokalmynt Kungsbacka Kommun 150 år. 18
4 Inlämningsbevis. Stämplat STOCKHOLM 22/3 1911 20
6 Liten lot med lättklädda damer. OBS! Ej vykort. 22
7 Helgmärken med mera på 4 Visirblad 30
8 Bältespännarmaterial + kuvert med REK-etiketter 20
9 Julfrimärkskatalog (1973) inkl lösa märken 37
10 Visirpärm full med stämplat HV på Visirblad. En del bra stämplar, en del perfins. 160
12 Mindre album 24 sid med blandat ITALIEN. Välbesatt 70
13 16 sid bra album med blandat från ASIEN. 150
14 32 sid bra album med blandat från EUROPA 60
15 2 mindre album om 26 sid med blandat från EUROPA 30
17 16 sid mindre album med blandat från EUROPA 25
18 Hela Världen. Postfriska märken i svart mindre insticksalbum 40
19 Hela Världen. Mycket ISLAND** i blått insticksalbum 120
20 Hela Världen i grått insticksalbum. Allt postfriskt 35
21 Hela Världen i grönt insticksalbum. Allt stämplat, fin kvalitet 40
22 Hela Världen i rött album (skadat). Stämplat. 110
23 Album Schaubek Hela Världen t o m 1930-talet 380
24 Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen 20
28 King insticksalbum om 30 sid. Ungdomssamling HV 45
29 Fyndlåda med mest Sverige. Mycket att plocka 1. 255
30 Fyndlåda med album, lösa märken, m.m. 50
31 Liten fyndlåda med lösa märken HV, Maximikort, minnespoststämplar, m.m. 40
32 Fyndlåda med div album, lösa märken, m.m. 120
33 Fyndlåda med album, brev, vykort, m.m. 60
34 Sverige frimärken 1855-1950 i förtrycksalbum 400
38 Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter 75
39 Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige 1966-1985 med fickor. Komplett postfriska märken inkl 24 st rabattmärken utgåva I - VII. Nom ca 1250:- 575
41 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1881-1959. Besatt 60-70%, många bra stämplar 385
46 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 2000-talet, glest besatt 100
48 Sverige stämplat i insticksalbum. Bl.a. Vapen, Ringtyp t o m 1940-talet. 300
49 Facitpärm med ca 45 Visirblad stämplat Medaljong/Bandmärken. En del bra stämplar. Plus 3 Visirblad postfriskt. 200
51 Leuchtturmalbum Sverige 1855-1977. Knappt halvbesatt stämplade märken 100
54 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, glest besatt 1855-1959 250
55 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, halvbesatt.1960-1972. Nom ca 250:- 250
56 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1973-1983. Nom ca 800:- 500
57 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1984-1997. Nom ca 2600:- 1200
59 Norge/Danmark/Grönland stämplat i insticksbok 25
62 Låda med dubletter i pergamynkuvert 1900-1950 60
63 Fyndlåda med lösa stämplade märken m.m. 55
64 Kilovara 1963. Plomberad 265
65 30 st svarta A4 plastfickor för brev/vykort 70
66 25 st blad plastfickor svart bakgrund för brev/vykort 65
67 12 st glasklara blad Leuchtturm för häften 35
68 Leuchtturm Sverigealbum med fickor 1960-1989. Tomt 160
69 Tom Leuchtturmpärm brun 55
70 Lindner Sverigealbum med fickor. 1855-1945. Tomt 150
72 Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP7. 1873-1982. Tomt 65
73 F 7* utan gummi. Kv 1700:- 150
75 F 42**. Ringtyp. Kv 750:- 105
76 F 44**. Ringtyp. Kv 500:- 75
79 F 55**. O II. Kv 700:- 90
80 F 75** Medaljong 20
81 F 76** par. Medaljong 50
83 "F 88**. ""Medaljong"". Kv 500:-" 110
84 "F 90**. ""Medaljong"". Kv 600:-" 95
86 F 97-104** Provisorier på medaljong, kompl 8 st 32
87 F 110**. Landstorm I 60
88 F 111**. Landstorm I 50
89 F 126-135** Landstorm III. Kompl 10 st 160
90 F 126cx** Landstorm 55
94 F 142 A**. St Lejon. Kv 150:- 18
99 F 146A**. St Lejon. 24
104 F 151C** Gustaf V en face. Kv 650:- 75
105 F 152 C**. Gustaf II Adolf. 20
108 F 155**. Gustav Vasa. Kv 800:- 100
110 F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000:- 130
112 F 162** Typ I Postemblem. Kv 550:- 65
113 F 162**. Postemblem. Kv 550:- 75
114 F 171*. Postemblem. Kv 400:-. Rest av fastsättare 50
117 F 190*. Gustaf V. Rest av fastsättare 30
119 F 196-210** Kongressen. Kompl välcentrerade. Kv 11000:- 1358
121 F 212-225** Föreningen. Kompl välcentrerade. Kv 13500:- 1950
122 F 219*. Världspostföreningen. Kv 300:-. Spår av fastsättare. 35
123 F 226-230** Gustaf V 70 år. Kompl serie. 34
124 F 233**. Stockholms slott I. Kv 1250:- 225
130 F 238-239** Postsparbanken. 4 olika 60
132 F 245** Riksbanken 500 år 50
140 F 259-260**Swedenborg. Kompl inkl BC/CB-par 110
142 F 262CB** Nya Sverige 75
144 F 266 BC**. Gustav V 80 år. 30
149 F 267 BC**. Gustav V 80 år. Kv 750:- 155
151 F 268**. Gustav V 80 år 30
152 F 269-283** Gustaf V profil I och II. Kompl inkl BC/CB-par 386
156 F 318-319** P H Ling. Kompl inkl BC/CB-par 105
160 F 324 BC**. Bellman. Kv 700:- 100
162 F 324-325** Bellman. Kompl inkl BC/CB-par 200
163 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
164 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
166 F 336**. Sancta Birgitta 35
170 F 348-50**. Montelius. Kompl sats 4 st 15
181 F 458-66**. Hällristningar. Kompl sats 9 st. 15
182 F 471-475** Stockholmia 55. Kompl 5 st 10
187 Lilla Tjänste VM våglinje**. 11 stycken 16
190 F SS2** Frimärket 150 år. Cyls 1 + KN 70
191 F SS3** Greta Garbo 100
192 F SS6** Alla Tides Barnprogram. Souvenirark. 30
193 F SS8** Mode med cyls + kn 60
194 F SS9** Samisk Kultur 40
199 F H523**. Cyls 1. Autograf av Lasse Åberg 40
202 Låda med automathäften. 66
203 SVERIGER. 4 Visirblad med postfriska märken. 50
204 SVERIGE. 37 st ostämplade märken med fastsättarspår från 1900-1950 30
205 SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1900-1940 100
212 DANMARK. F 1004-1007** Flora Danica 5
214 DANMARK. F 121. Del av andrastämpel. Kv 1400:- 550
220 DANMARK. F 241-255. Kv 400:- 25
222 DANMARK. F 34 öre-valör 45
229 DANMARK. F BL 2 Hafnia 76 stämplat 5
232 DANMARK. F BL 5 Hafnia 87 stämplat 10
234 DANMARK. F BL 8** Nordia 94 5
235 DANMARK. F H 17** Rödakorsetfrimärken 1940 15
238 DANMARK. F HA 10** 15
239 DANMARK. F HA 20** x 2 Dr Margrethe + våglinjer 1968 10
240 DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer 1991 15
242 DANMARK. F HS 29** Europa VIII Hist. Händelser 10
243 DANMARK. F HS 30** Andelsmejerierna 100 år 10
244 DANMARK. F HS 36** Postfågel 13
245 DANMARK. F HS 38** Faröbroarnas invigning 30
246 DANMARK. F HS 43** Ribe Domkirke 14
247 DANMARK. F HS 46** Christian IV 10
248 DANMARK. F HS 48** Kvarnar 10
249 DANMARK. F HS 50** DBU 100 år 22
250 DANMARK. F HS 53** Konstindustrimuseet 10
251 DANMARK. F HS 57** Lokomotiv 15
252 DANMARK. F HS 58** Norden IX Turism 21
254 DANMARK. F HS47** Odense Kyrka 10
256 DANMARK. Bunt FDC 25
257 DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** 160
258 DANSKA VÄSTINDIEN. F 7 Tvåfärgad typ 70
260 FINLAND. 2 st A5-ark med stämplade märken. 20
262 FINLAND. Bunt FDC 25
269 FINLAND. Förtrycksalbum utan fickor. Stämplade märken. Kat.v ca 6000:- 375
275 FÄRÖARNA. F 217-218 Europa i Rymden. Stämplade 32
280 FÄRÖARNA. F 557-559 Samhällen på Esturoy. Kompl serie stämplad 30
281 FÄRÖARNA. F 584-585 Kyrka. Stämplade 18
282 FÄRÖARNA. F 647+648 Historiska Kors. Stämplat TORSHAVN 45
285 FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken. 25
287 GRÖNLAND. 6 block nom DKR 90:- + 2 svartavdrag 22
294 GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 15
295 GRÖNLAND. F 445b Pakke-Porto 100 år. Stämplat 60
296 GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 30
303 GRÖNLAND. F BL 5 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 50
304 GRÖNLAND. F BL 7 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 55
305 GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat 1995 55
308 GRÖNLAND. F P12* Lätt spår av fastsättare. Kv 900:- 50
309 GRÖNLAND. F P17* Lätt spår av fastsättare. 20
310 GRÖNLAND. F P7°. Kv 550:- 100
311 GRÖNLAND. F P8°. Kv 2200:- 210
313 GRÖNLAND. Bunt FDC 25
314 GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m 1992. OBS! 4 blad saknas 100
316 ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken 10
318 ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca € 260:- 200
319 ISLAND. 6 st läderbrev 1970-80-talet 20
320 ISLAND. 6 st nya block**. Kv 450:- 30
321 ISLAND. 7 st REK.-brev 1970-talet 30
322 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1520:- 221
323 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1535:- 221
327 ISLAND. F 113**. Kv 600:- 65
331 ISLAND. F 125**. Kv 375:- 25
333 ISLAND. F 1451-54 Trålare. Stämplade REYKJAVIK 8/5 2014. Komplett 50
334 ISLAND. F 16*. Kv 900:- 55
335 ISLAND. F 160-161**. Kv 1800:- 280
336 ISLAND. F 170**. Kv 1000:- Vackert ex. 140
337 ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2200:- 160
338 ISLAND. F 177** Altinget 15 öre 10
339 ISLAND. F 18°. Kv 900:- 80
340 ISLAND. F 186**. Kv 1000:- 215
341 ISLAND. F 187**. Kv 1000:- 215
342 ISLAND. F 21**. 30
343 ISLAND. F 212, 6-block. Stämplat BERGEN 35
344 ISLAND. F 227-236**. Kv 1900:- 160
345 ISLAND. F 237-39** Universitet. Komplett 46
352 ISLAND. F 369-373**. Kv 200:- 15
355 ISLAND. F 436** Havsörn 50 kr 20
357 ISLAND. F 66 Christian IX. 6 aur stämplat 20
358 ISLAND. F 705-08** Fåglar. Komplett serie 20
359 ISLAND. F 711-14. Landvättare. Kn 2. Stämplade 20
360 ISLAND. F 721-24 Landvättare. Stämplat 35
361 ISLAND. F 74**. Kv 675:- 50
362 ISLAND. F 75°. Kv 2200:- 300
363 ISLAND. F 79** med vänster och nedre arkmarginal. Kv 3200:- 380
365 "ISLAND. F 80* ""håret i ram"". Kv 800:-" 50
366 ISLAND. F 80**. Kv 3200:- 260
367 ISLAND. F 83** sc. Kv 300:- 35
371 ISLAND. F 978 Island kristnat i 1000 år. Stämplat 15
372 ISLAND. F 98-100**. Kv 700:- 90
374 ISLAND. F G2**. Greislumerki. 10-block med höger arkmarginal. Kv 500:- 75
375 ISLAND. F Tj 13**. Kv 1700:- 155
376 ISLAND. F Tj 22**. 9-block snett övertryck, sc. 15
378 ISLAND. F Tj 45**. Kv 1200:- 120
379 ISLAND. F Tj 50**. Kv 1500:- 240
380 ISLAND. F Tj 53°. Kv 500:- 40
381 ISLAND. F Tj 58° 50
382 ISLAND. F Tj 7** sc. Kv 950:- 75
383 ISLAND. F Tj 72**. Kv 800:- 175
387 NORGE. F 1262-1269** H93 NORWEX97 Posten 350 år 1996. Kv 100:- 25
391 NORGE. F 21. 5 st ortstämplat. Kv 500:- + 50
393 NORGE. F 3a lilagrå. Kv 750:- 100
394 NORGE. F 742-744** Svalbard 1975. Kv 30:- 10
397 NORGE. F 907-908** Grafiska Förbundet 1982. Kv 16:- 8
403 THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie 20
405 Top of the World of Stamps. Nr 2/3 år 2006. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
406 Top of the World of Stamps. Nr 3/3 år 2008. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
407 AUSTRALIEN. Schaubek förtrycksalbum 1913-1985. Glest besatt stämplat. 150
412 KINA Mapp 1971-1973 stämmplat i kompletta serier. Katalog > € 400:- 621
420 PORTUGAL. Mi BL 238** Europa 2006 5
422 SACHSEN. Mi 6 stämplat 60
424 STORBRITANNIEN och områden** 1950 till 1970. Enstaka stämplade. 100
435 TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat 30
437 TYSKLAND (Reich). Mi 61-63 stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv € 200:- 230
438 UNGERN. 30-sid album med stämplat, välbesatt 60
440 USA. Välfyllt Schaubek förtrycksalbum 1847-1992. Välfyllt stämplat. Även något ost. 525
441 TYSKLAND (Bund). Mi 274-275 på Minnespoststämplat brev, Fotboll Sverige-Tyskland 1957 60
443 Censurbrev från ENGLAND till ISLAND 70
444 Bågstämpel typ 2. GÖTEBORG 1833. Kv 600:- 115
445 Sex brev förfilateli Båg- och Fyrkantstämplar: STOCKHOLM, BORÅS, CARLSTAD, SÄTHER 110
446 F 32 på brev, 2 st. stämplade OROUST (O) resp TJÖRN (O) 170
447 4-kantstämpel typ V. BORÅS. Kv 500:- 50
448 Pärm med 17 brev från förfilateli till modernt 150
449 Bunt brev. Förfilateli (1 st), stämplade 1860-70-tal (4 st) 120
451 F 302 Tre Kronor singel på luftpostbrev till USA 75
452 Specialstämpel HALMSTAD UTSTÄLLNING 1929 (M34) på vykort från KARLSKRONA (Stortorget). Sent datum. 10
453 ÖRSLÖSA (R). Stämplat 30/10 1911 på vykort. 45
454 Låda med minnespost från 1986-1987 20
455 Skokartong med brev och FDC 45
456 Skokartong full med minnespost 20
457 USA. Indian Woman making Basskets. Postgånget 1902 till Sverige. 15
458 USA. Brev till Sverige. Avsändare Arne Thorén 14
460 FDC. LUNDS KOMKYRKA 800-årsjubileum. 28 maj 1946. F 365-367. Kv 80:- 15
464 FDC-album PFA innehållande ca 65 FDC 1986-1991 med mera 75
465 FDC-album PFA innehållande ca 100 FDC 1992-2000. 100
466 Skolåda full med svenska FDC 30
475 Lindner brevalbum med svenska FDC 30
477 ARVIKA (S). Fyrbilds kort. Nytt Harry Lange-kort i färg. 12
478 BERGA (H). Motiv med järnvägsspår 21/7 1904. Kv 8 22
479 BERGA (H).2 vykort med vy av järnvägsspår 50
481 BLIDSBERG (P). Stämplat 22/6 1951 på vykort 10
483 BOHUSLÄN (O). Svinesundsbron. Pressbyrån. Postgånget 10
486 ESKILSTUNA (D). Stadshuset med skarpskyttekåren. Före 1906. 19
487 FALKENBERG (N). Lasarettet. Obeg. 1950-tal 10
491 GRUNDSUND (O). Hamnen. T-Foto.Gamla formatet, svartvitt. Stämplat Grundsund 29.8.43 50
494 GÖTEBORG (O). Allmänna och Sahlgrenska Sjukhuset, Änggården. Ca 1910-talet 27
496 GÖTEBORG (O). Hamnbild med Amerikabåten Gripsholm. 1930-talet. Förlag: Alga 11
497 GÖTEBORG (O). Hamnparti. Bl.a. Munin lossar. Färg. Utg före 1906. Ocirkulerat 35
499 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Första Hemgående Resa NY - Gbg. Pressbyrån 71
500 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån 60
502 GÖTEBORG (O). Mariaplan. Med bl.a. spårvagn. Förlag: Pressbyråm. Minnespoststämplat Frimärkes Dag 1949. 23
505 GÖTEBORG (O). Panorama över Göteborg. Plundrat 15
507 GÖTEBORG (O). Sex st kort A6 10
514 GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Med spårvagn. Förlag ALGA. Ocirkulerat 10
515 GÖTEBORG (O). Tunnel vid Anten. Gammalt oskrivet brefkort. Axel Eliassons Konstförlag. 15
516 GÖTEBORG (O). Utsikt från Kampanilen. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 15
522 HALMSTAD (N). Slottet.Gammalt brefkort. PKXP No81A. 8.1.1906 20
523 HAVSTENSSUND (O). Flygfoto över. Ca 1950-talet 17
525 HELSINGBORG (M). Staden/hamnen från Kärnan. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget 1930 15
526 HENÅN (O). Vy ca 1920-talet. 50
527 HENÅN (O). Vy. Ca 1920-talet 50
529 KARLSTAD (S). ESSO Motorhotell. Förlag Herman Andersson. Nytt ULTRA-kort 16
530 KARSEFORS. Stämplat SKOGABY (N) 28/7 1929 35
531 KIRUNA (BD). Kiirunavaara i belysning. Fin stämpel Nst21 Kiruna Lbr 6 8 1907. Förlag F G Landströms Bokh. 15
532 KIRUNA (BD). Lokstallarna. 1930-talet 40
533 KRISTINEHAMN (S). Stadshotellet och kyrkan. Stämplat Nst21 5.2.1921 15
536 LINKÖPING (E). Järnvägsparken. Färgkort ca 1920-talet. 10
537 LUND (M). Monument Slaget vid Lund 1676. Pressbyrån. Stämpel LUND 1, 8.7.48, Gamla formatet, svartvitt 12
538 LYCKORNA (O). Flygfoto över. Ca 1940-talet 10
539 LYSEKIL (O). Gamla Staden. Pressbyrån. Postgånget. Har varit inklistrat 10
540 MALEN (L). Strandparti med badande. Gammalt kort utan vit kant. Stämplat Malen. 17
542 MARIESTAD (R). Järnvägsstationen. Handkolererat. C A Träff. Ocirkulerat. 35
543 MARKARYD (G). Järnvägsstationen. Med motorvagn. Ocirkulerat men har varit lätt inklistrat. Förlag: Pressbyrån 39
545 NORBERG (U). Parti från Klackberg. Stämplat Norberg 1904 & stämpel Trelleborg-Sassnitz & stämpel West-Hartlepool 17
546 NORRKÖPING (E). Idrottsparken. Ca 1920-talet, färg. Ocirkulerat. 27
547 NORRKÖPING (E). Oskar Fredriks bro. Med bl.a. spårvagnar. 1930-talet 10
549 OSKARSTRÖM (N). Nissan vid Oskarström. Stämplat ÖFVERSELÖ (D) 20
550 RESÖ (O). Motiv från Resö. Svartvitt, gamla formatet. Stämplat Kragenäs 17.7.54 55
551 SMÖGEN (O). Hållö fyr. Förlag R. Hjortsfeldt. Svartvitt, gamla förmatet. Nytt kort. 15
552 SOTENKANALEN (O). Båt i kanalen. Svartvitt, gamla formatet. Postgånget 1948. 30
553 SPENSHULT (N). Spenshults Reumatiska Sjukhus. Stämplat 9/5 1961 18
554 STOCKHOLM (A). LO-utställningen 1951 med minnespoststämpel. Kv 8 20
556 STRÖMSTAD (O). Utsikt från. Ca 1940-talet 45
557 STRÖMSTAD (O). Vy. Ca 1940-talet. 16
558 STYRSÖ (O). Gammalt Brefkort. Ofrankerat,skrivet. Hamnen med båtar och bryggor. 15
560 SÄRÖ (N). 7 st äldre kort, 1930/40-tal 45
561 SÄRÖ (N). Lokmännens Rekreationshem. Ca 1940-talet. Förlag: C A Träff 10
562 SÄVEDALEN (O). Vyparti från Sävedalen. Tidig 2-bildskort. Förlag: Träff. Ocirkulerat 22
564 TORTUNA (U). Järnvägsstationen. Ca 1920-tal 35
567 UDDEVALLA (O). Söder från Klocktornsberget. Gammalt brefkort. Stämplat PKXP No? 2.7.1908 21
572 VARBERG (N). Socitetsrestaurangen. 1940-talet. Postgånget 10
573 ÅHUS (L). Vy av hamnen. 14/5 1905. Kv 8 20
574 ÅMOTFORS (S). Centrum. Bl.a. bilar, mopeder, ca 1950-talet. Ocirkulerat. 39
575 ÅSBRO (T). Flygfoto över Estabo. Ca 1950-talet 10
577 ÖREBRO (T). Länslasarettet. Brefkort. Bergslagens Boktryckeri, Nora. Stämplat Örebro, NST21 16
578 ÖRMEVALLA (N). Kyrkan. Svartvitt, gamla formatet. C.A.Träff. Nytt kort. 12
580 30 st Svenska vykort gamla formatet. Blandat topo m.m. 150
581 Låda med moderna vykort, brev, minnespost 32
582 Skokartong med vykort, mest modernt 60
588 GRIPSHOLMS vinterkryssning 1934. Frankerat och stämplat Sjöpostexpedition70 M/F Gripsholm 24.2.34 80
589 M/S Stockholm. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 30
591 M/S Kungsholm, Göteborg. Ca 1920-30-talet 10
595 På väg till Amerika. Fartyg i Göteborgs hamninlopp. Ocirkulerat. 20
597 Segelfartyg. Färgkort. Förlag T.S.N. Ca 1910-talet 20
598 Segelfartyg i docka. Färgkort. Förlag T.S.N. Stämplat SKÖFDE 1910 35
599 Flottan i strid (??). Stämplat MARSTRAND 1906 87
601 Dansk Ridende Post. Lantbruksutställningen på Bellahöj 1938. Minnespoststämplat 10
603 FRANKRIKE. Mulhouse - La rue du Sauvage. Bl.a. spårvagn, ca 1920-talet 10
605 4 st skämtkort. Edgren, Beskow, Caramba, Sundius-Dahlström 10
606 FRANKRIKE. Nice. Bl.a. spårvagnar, ca 1920-talet 10
608 BERTIL A. 10 st Kartkort 1950-talet 56
609 ELVIS PRESLEY. Två obeg vykort och ett postgånget 20
613 Båtmotiv. Stämplat Sköfde (R) 27/3 1906 10
624 MALTA. Napoli, vy med spårvagn, folkliv. Kv 6 10
625 ÖSTERRIKE. WIEN, Hönenstrasse, Leopoldsberg. Kv 8 10
627 38 st vykort A6, blandade motiv Europa 57
628 34 st vykort gamla formatet. Blandade motiv Europa 170
630 Varianthandboken för Svenska Frimärken utgivna 1938-1949 146
631 Håndbok over Norges Frimarker Del 1-2 340
632 Håndbok over Norska Filatelistika. Utgiven 1969. 110
635 Katalog AFA DK 2003 20
637 Årsbok Svenska frimärken berättar 2010 100
638 Årsbok Svenska frimärken berättar 2009 100
639 Årsbok Svenska frimärken berättar 2008 100
640 Årsbok Svenska frimärken berättar 2007 100
647 Årsbok Svenska frimärken berättar 2000 100
666 Diverse svenska häften, nom 106:- 40
688 Postens Årssats Svenska Frimärken 1989. Nom 195:- 130
689 Postens Årssats Svenska Frimärken 1990. Nom 243:- 140
696 F 7 Vapentyp II. Stämplat 40
697 "F 9 v16 (""Ängeln""). Stämplat. Kv 600:-" 90
698 F 9 Vapentyp II. Lot om 35 märken, några bra stämplar. Nyanser etc. 150
700 F 9 Vapentyp II. Praktstämplat STOCKHOLM (A) 9/9 1868 13
702 F 9v13 (fotsteget) Vapentyp II. Stämplat 40
704 F 10 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 1867 75
705 F 12 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 150
707 F 12g. Stämplat UMEÅ (AC). Vc, kv 850:- 95
710 F 16 Liggande Lejon. LYX-stämplat ULRICEHAMN (P) 7/10 1873 65
711 F 16 Liggande lejon. Stämplat ARVIKA (S) 23/7 1874 40
712 F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/9 1873 50
713 F 17 Ringtyp. 2 st stämplade. 20
714 F 19 Ringtyp. LYX-stämplat STRENGNÄS (D) 25/10 1877 37
722 F 20d. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 5.TUR 50
723 F 20g ? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/8 1874 50
724 F 20g Ringtyp. Stämplat HELSINGBORG (M). Kv 750:- 100
727 F 22 Ringtyp. Stämplat 10
729 F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/8 1877 150
730 F 25 Ringtyp. LYX-stämplat WEXIÖ (G) 6/4 1875 40
732 F 26g Ringtyp. Stämplat 65
733 F 27c. Stämplat 50
735 F 28 Ringtyp. Praktstämplat KALMAR (H) 8/4 1888 15
736 F 29 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM (A) 10
744 F 31 Ringtyp. Praktstämplat HVETLANDA (F) 15
747 F 32 Ringtyp. Stämplat BERFENDAL (O) 45
749 F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/9 1882 15
755 F 35 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 1/11 1884 10
757 F 35. Stämplat STOCKHOLM 12/6 1883 20
758 F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/12 1879 30
759 F 36 Ringtyp. LYX-stämplat LIDKÖPING (R) 8/1 1885 22
765 F 39 OII. Lysxstämplat NÄSSJÖ (F) 8/3 1885 15
766 F 39 OII. LYX-stämplat HAGFORS (S) 26/5 1886. 81
767 F 39 OII. Stämplat GEIJERSHOLM (S) 7/3 1890 25
769 F 40 Ringtyp. Lot om 2 märken stämplade STOCKHOLM (A) 30
773 F 43. 46, 47 Ringtyp. Stämplade STOCKHOLM, LINDESBERG (T), HELSINGBORG (M) 15
775 F 44**. Ringtyp. 50
777 F 45 OII. Lyxstämplat LYSEKIL (O) 25/7 1894 10
783 F 45 OII. Stämplat PKXP No 32 16/11 1888 30
785 F 45v5 OII. Praktstämplat GÖTEBORG (O) 30/9 1889 30
786 F 45v5 OII. Praktstämplat VINGÅKER (D) 2/8 1886 44
788 F 46 Ringtyp. Stämplat HALMSTAD (N) 1889 10
789 F 46 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM CARLAVÄGEN (A) 1889 15
793 F 50 Provisorier. Stämplat SKENINGE (E) 18/12 1889? 40
794 F 50 Provisorier. LYX-stämplat KLEFSHULT (F) 75
795 "F 50 v2 (""kula"") Provisorier. " 50
796 F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/2 1891 85
800 F 52 OII. Stämplat PLK 160 7/10 1907 10
803 F 54 OII. Lyxstämplat FREMMESTAD (R) 3/1 1894 60
805 F 54 OII. Lyxstämplat HUDIKSVALL (X) 1/3 1897 10
808 F 54 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 16/10 1895 20
811 F 54 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 3/10 1890 10
815 F 54 OII. Stämplat RÅDA (S) 8/6 1886 15
816 F 54 OII. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 1/3 1893 15
819 F 55 OII. Lyxstämplat JÖNKÖPING (F) 6/10 1911 10
824 F 55. Stämplat BOLMSÖ (G) 1/1 1908 20
831 F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat 40
834 F 65 Posthuset. Praktstämplat ESKILSTUNA (D)11/4 1917 40
835 F 69. Stämplat JOKKMOKK (BD) 28/3 1955 40
838 F 74 Lilla Riksvapnet. Stämplat DONSÖ (O). 20
839 F 76 vm1. Gustaf V medlajong. Stämplat KRISTIANSTAD (L) 40
840 F 86 Medaljong. Praktstämplat SALADAMM (U) 30/11 1916 22
842 F 107cz Landstorm I 50
843 F 140C (agrg) Stående lejon. Stämplat 50
846 F 141v2 St Lejon. Stämplat GÖTEBORG (O). Kv 900:- 100
860 "F 179Av Par. Spricka i v märke, först ""E"". Stämplat STOCKHOLM 3/4 1922" 50
862 F 189 I Gustav V 45
868 F 203 Kongress stämplat 40
872 F 208. Världspostkongressen. Stämplat. Kv 750:- 120
873 F 211 Världspostföreningen. Stämplat NORBYVALLDA (N) 16/10 1924 55
876 F 223. Världspostföreningen. Stämplat. Kv 800:- 125
878 F 228 + 2 st 229 + 230 stämplat 15
879 F 238** Postsparbanken. Kv 350:- 50
881 F 259 CB. Swedenborg. Stämplat. 55
883 F 261CB. Nya Sverige, stämplat GÖTEBORG (O) 50
885 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
886 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
887 F 262CB. Nya Sverige, stämplat KARLSTAD (S) 140
898 F 357** Svenska Flottan 20
901 F 464 Hällristningar. Stämplat HALMSTAD (N) 10/11 1957 25
903 F 806 Samuel Owen. Stämplat KUNGÄLV (O) 25/4 1974 15
905 F 1166 Carl XVI Gustaf. Stämplat ANGERED (O) 19/4 1983 15
906 F 1341. Stämplat LINDOME (O/N) 10/2 1989 35
908 F 2259 SX2 Ivar Lo Johansson. Stämplat VARBERG (N) 28/6 2001 25
909 F 2264 SX1 Nobels fredspris. Stämplat VARBERG (N) 2001 35
910 F 2282SX. Julen. Stämplat VARBERG 2 (N) 2002-10-23 30
912 F 2331-23338 HBL 1+2 ur H544 Motorcyklar. Stämplat VARBERG (N) 2003-03-18 (båda) 85
913 F 2394 (3 st) + 2396. Samtliga stämplade HALMSTAD ÖSTER (N) 20
914 F 2588-2589 BL 20 Int. Polaråret. Cyls 2, kn 07168. Stämplat 40
915 F 2613-2614 Choklad. Stämplat HALMSTAD (N) 21/1 2008 15
916 F 2683-2684 BL 25 Nobeldiplom. Stämplat VARBERG 2008-11-28 35
918 F 2716 Rovfågel. Stämplat VÄXJÖ (G) 21/7 2009 15
919 F 2728+2730 ur SH2. Stämplat VARBERG (N) 20/2 2009 63
920 F 2766-2767 BL 28 Norden vid havet. Stämplat VARBERG (N) 2010-05-11 70
921 F 2790-2792 BL 30. Kn 066520 cyls 2. Stämplat VARBERG (N) 70
923 F 2943-2944 BL 36. Post på väg. Stämplat VARBERG (N) 2013 62
924 F SS7 Sjöräddningen Block. Stämplat VARBERG (N) 2007-03-22 81
925 F SS16 Läckö Slott. Stämplat VARBERG (N) 4/8 2010 75
926 F SS24 Korsstygnsbroderi. Stämplat VARBERG (N) 26/10 2012 75
927 F BL35 Gustav III. Stämplat VARBERG (N) 27/11 2013 25
931 F L 14. Stämplat STOCKHOLM ANK 25
934 F L 18 Lösen pos 7. Stämplat STENSELE (AC) 23/1 1892 100
937 F L 19 Lösen. Stämplat NÄSÅKER (Y) 20/8 1891 50
940 F L 20b Lösen. Stämplat WESTERÅS (U) 10/10 1882 100
942 F L 5b. Stämplat LEKERYD (F) 1/7 1883 131
945 F L13e. Stämplat ESTUNA (B) 28/11 1891 75
950 F Tj 12, 13B, 14, 18, 23 stämplade STOCKHOLM (A) 10
954 F Tj 14. Stämplat MUNKEDAL (O) 20/5 1908 10
955 F Tj 16B. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 20/10 1892 20
956 F Tj 16B. Stämplat KRISTINEHAMN (S) 5/11 1903 10
958 F Tj 16B. Stämplat SÖLVESBORG (K) 8/1 1890 5
962 F Tj 20. Stämplat HEDEMORA (W) 23/4 1894 40
964 F Tj 21. Stämplat MÖNSTERÅS (H) 14/12 1904 10
966 F Tj 23. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 10/1 1905 10
967 F Tj 5. Stämplat NORRKÖPING (E) 26/4 1881 20
968 F Tj 7. Stämplat MALMÖ (M) 6/9 1879 på klipp 60
972 Sverige. Tjänste Lilla formatet vm krona + vågl. Ett ark amed stämplade märken. Kv 735:- 85
975 BOHUSLÄN (O). 90 stämplar på lösa märken eller klipp 1909-1998 100
976 GÖTEBORG (O). 82 stämplar på lösa märken eller klipp 1932-1996 55
977 HALLAND (N). 96 stämplar på lösa märken eller klipp 1906-1994 70
978 GÖTEBORG (O). Fem stämplar på parkombinationer 10
TOTAL SUMMA ALLA OBJEKT: 34445 kr